Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výcvik

Příspěvky

"Piškotový" aport

18. 2. 2015

Majitelé hovíků, kteří se snaží své chlupaté společníky po psovsku vzdělat, tedy vycvičit, často narazí na houževnatý problém – jak naučit psa aportovat? Není pravda, že hovawarti nejsou aportéři. Někteří jsou. Sama jednoho mám a věřte mi, že Czakira v aportu strčí do kapsy hromadu aportérů z plemen, kteří se chlubí vlohami k aportu. Přiaportuje cokoliv, včetně kovových předmětů. Učit jsem ji to téměř nemusela, jen jsem malinko doladila formu. Nicméně – drtivá většina hovawartů si myslí, že nosit aport v tlamě je hnus největší a nechápou, co na tom lidé mají. Takový byl Bert a taková je Dixie.

 

Vodňanský pohárek 2013

18. 4. 2013

V polovině měsíce nás konečně na skok navštívilo jaro.  Abychom je správně oslavili a rozhýbali se, přihlásili jsme se, jako každý rok, na Vodňanský pohárek. Ostatně, co by si tam bez hovawartů počali, už nás nedočkavě vyhlíželi.

 

Awista cup

11. 7. 2010

Máme obrovské štěstí, že chovatelé z Brzáneckých vinohradů mají o své psí odchovance  opravdový  celoživotní zájem. Jejich entuziazmus jde až tak daleko, že každým rokem pořádají společnou dovolenou s Brzáňaty a jejich pánečky.  To si zaslouží vskutku veliký obdiv, protože příprava  a zajištění této nelehké akce není žádná legrace.  Letošní volba padla na Vimperk a jeho kemp Hájná hora, kde už se před léty   hovawarti sešli a majitel kempu si je nejspíš zamiloval, protože  kemp střeží – hádejte? – no jasně, hovawart, kdo jiný!

 

Sranda závod 2010

12. 1. 2010

Kynologický rok v Prachaticích začíná tradičním novoročním závodem, ve kterém ani tak nezáleží na vycvičenosti psa, jako na  nadšení, šikovnosti  a taky trochu na štěstí pánečka.  Pro mě to byl už neuvěřitelný čtvrtý ročník, jenže tentokrát jsem nebyla v roli psovoda. Musela jsem se spokojit jen s rolí poradce svého týmu. Doufám, že si to vynahradím příští rok a naše rodina bude mít týmy dva!

 

Bert na stopě

20. 8. 2008

 

Předsevzetí intenzivně zopáknout stopy mám stále, jen ta realizace poněkud pokulhává. Nemaje nad sebou bič v podobě blížící se zkoušky  (ty podzimní, jak si namlouvám, jsou ještě daleko, vždyť je léto), vyhýbám se povinnostem jak čert kříži. Včerejší příjemný podvečer ale i mě lenocha vytáhl z domova (meteorologové ZASE slibují deště) a tak jsem v šest vyrazila do terénu.

 

My jsme stopařííí, jedna rodinááá

28. 5. 2008

Zpíváme si na nápěv jedné takřka lidové, ale v sobotu ráno mi do zpěvu zdaleka nebylo. Trpěla jsem obvyklým předzkouškovým stresem, takže jsem okupovala onu malou místnůstku. Utěšovala jsem se tím, že je naše zkouška dočista tajná a tak když proletíme, živé duši to neprozradíme. Psssst!

 

Jak se skládá ZPU1

14. 5. 2008

To se někam zajede a jen tak od boku se střihne zkouška. Načež člověk vylítne, ani nestačí mrknout očičkem. A dostane rozum a pochopí, že se na zkoušku musí připravit, tak jako na všechny ostatní. Na stránkách klubu hovawartů naleznete větičku, že  ZOP a ZPU1 jsou nenáročné zkoušky skládané u většinou nenáročných rozhodčích. (To aby se hovawarťáci nebáli.) Povšimněte si slůvka většinou, protože naše rozhodčí vám neodpustí ani křivý chlup a je to tak dobře, protože tak drží určitou úroveň výcviku v kraji.

 

Závod o Vodňanský pohárek

18. 4. 2008

Na loňském ročníku jsme s Bertem odstartovali naši sportovní kariéru a i když jsme se umístili na 18. místě z 24 pejsků, neumějíc aport a štěkání na povel, moc se mi tam líbilo. Jak vybavenost areálu a prvotřídní kantýna, tak hlavně skvělá a příjemná atmosféra závodů, na níž má určitě zásadní podíl charismatický pan rozhodčí JUDr. Stanislav Gryc. A tak, když mi přišla poštou pozvánka na letošní 5. ročník, což je samo o sobě věc v dnešní době nevídaná, neváhala jsem s přihláškou.

 

Vimperský Jarní pohár 2008

11. 4. 2008

Tyto závody v kategoriích ZOP a ZPU1 jsem očekávala s netrpělivostí a napětím. Prvně jsem se drze přihlásila mezi zkušenější psovody, ne snad, že bych si mohla dělat naděje na ceny, či si myslela, že už na to máme, ale kvůli rychle se blížícím zkouškám, něco jako generálka před premiérou.  Dá-li se druhý pokus premiérou nazvat.

 

 

Strakonický Rumpál 2008

13. 3. 2008

Druhý závod Bertovi letošní sezóny, když nepočítám naše novoroční blbnutí. Vzhledem ke zkušenostem s počasím na psích akcích jsem i tentokrát ve Strakonicích očekávala přinejmenším dva metry čerstvě napadlého sněhu, naštěstí měla příroda krapet slitování a spokojila se pouze se studeným větrem.