Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rok 2015 - rok štěňat

Ze života psího i lidského

 

 

pf2016_mal.jpg

 

 

26. prosince

Děkuji za krásná přání i fotografie štěňat pod vánočním stromečkem. Verunka dokonce dostala dopis plný fotografií s vlastnotlapkovým podpisem Arníka.

Dixie by se letos pod stromkem nejraději zapojila do rozbalování všech dárků, tak moc ji to bavilo.

Doufám, že všichni odpočíváte, využíváte volna k nádherným netradičním vycházkám, psí holky se včera dokonce koupaly v řece. 

Novým hovawarťákům připomínám, že kdo se přihlásí a zaplatí členský příspěvek do konce roku, ten je osvobozen od zápisného. Ještě se to dá v pohodě stihnout wink

23. prosince

Dnes rozesílám doporučeně všechny PP, vím, jak se na ně majitelé těší a teď není zrovna fajn období k návštěvám. Ona to sice pošta už do Vánoc nedoručí, aby to byl vánoční dárek, ale do Nového roku by to snad stihnout měla. Majitele prosím,  nezapomeňte se do nich na zadní straně vyplnit a podepsat yes

***

A už je to téměř tady, Verunka se tak těší, až zlobí, pejsci jsou rádi, že se chodí do lesa na větvičky i pro  jmelí, kapři si letos plavou v obřím sudu na dvoře, snad nerozkvetou i sněženky a trávník nebudeme muset posekat, už brzy zazvoní zvoneček (pokud ho pes nezahrabe) a budeme si přát hodně, hodně lásky. Byl  to skvělý rok a svět byl ještě docela v pořádku. Díky za něj!

Všichni jste letos byli  báječní, všem moc děkuji a doufám, že to Ježíšek ocení. Krásné svátky! heart

 

21. prosince

Jsem moc ráda, že na nás majitelé štěňat nezapomínají, dostávám báječné zprávy, které se tak dobře čtou. Letošní Vánoce budou zcela jistě ve znamení nových Strážců srdcí a všichni majitelé už svá srdíčka odevzdali ke střežení svým chlupatým rošťákům.

Letošní přání určitě nebude ve znamení sněhu, tak doufejme, že se příroda přece jen slituje a když už ne letos, tak nám trochu sněhové nadílky pošle aspoň v tom novém roce.

U nás, jako všude, kypí předvánoční shon. Jsem ho ušetřena, protože pracovní dny trávím v práci,  obětovat dovolenou pro naše psí potomky mě moc těšilo a ani malinko toho nelituji. Vánoce přicházejí a odcházejí každoročně, ale štěňata jsou nesmírná vzácnost! Ale nebojte se, nějaké to cukroví už mám wink

A víte, že Arátka už jsou na světě více jako rok a půl? Příští rok už se jimi budete kochat v mezitřídě, třídě mladých je odzvoněno heart

9. prosince

Mikulášské a čertí řádění jsme přežili bez úhony, což mi připomnělo, že  musím varovat majitele štěňat před novoročními petardami.  Je třeba štěně ochránit, aby se nesetkalo s blbcem, který by je  vystrašil a vznikla nám tak reakce na střelbu. Já si beru na Silvestra zásobu pamlsků a při každé ráně prokrmuji, tak, aby psi věděli, že "střelba" znamená požitek. Naštěstí u nás na vsi  se to odbude jen půlnočními světlicemi a tak stačí dávat pozor jen omezený čas. Ve městě to může být jiná "káva". Nejhorší je, že kolikrát  se lekne člověk sám, tak jak se nemá lekat pes, který má sluch mnohem citlivější.

Štěňata rostou a pokračují ve výuce  základních dovedností. Učí se především přivolání a chůzi na vodítku. Nezapomínejte, že "škola hrou" platí u prcků nejvíce.  Hraní na přetahování, nošení a tahání hraček by mělo být běžnou součástí dne. Pejsek má hračky rád především "živé", musí se "hýbat", "běhat", "reagovat".  Jinak pro něj hračka ztrácí na významu, vždyť je přece  především  "lovec".  Doplnila jsem štěněcí galerie, tak jak mi pro radost posíláte fotografie, tak můžeme postupně sledovat, jak rostou. Děkuji heart!

2. prosince

Moc mě těší zprávy ze života našich štěňat, které nám posíláte. Zdá se, že žádné štěně nemělo problém s adaptováním se v nové rodině. Zatím se rozkoukávají, ale i tak je s nimi spousta práce. Hlavní je, aby všem ta práce přinášela radost a uspokojení, malí hovawarti se učí rychle a tak předpoklady pro to jsou. Většina už si také našla psí kamarády, takže se úspěšně rozvíjí socializace nejen mezi lidmi, ale i mezi vlastním druhem. Postupně, tak jak přicházejí fotografie, jsem založila album jednotlivým Broučkům, tak abychom mohli sledovat jejich zdárný i nezdárný růst a vývoj.

Konečně jsem přidala pojednání o krmení, ale asi s křížkem po funuse, všechna štěňata už jistě doma spokojeně baští.

29. listopadu

Dnes začíná doba adventní a šest rodin dostalo k Vánocům pěkné "dárečky", princeznino čilé potomstvo. Dnes i poslední Bianda vykročila na svou samostatnou cestu životem a loučení bylo docela těžké.  Tahle holka mi za ten týden, co byla navíc, hodně přirostla k srdci a ani jí se nikam nechtělo. Ale co naplat, tři hovice by se k nám už nevešly, tak snad nás splín brzy přejde. Vždyť té holce přejeme, aby byla ve své rodině jedinečnou a měla své pánečky pro sebe, tady by jí máma dávala najevo, že se má držet na chvostu smečky. Ona si Czakira své žezlo jen tak sebrat nenechá. Rozebrali jsme porodní bednu a éra štěňat definitivně skončila. Cakira si pro sebe zabrala aspoň zbylou dečku, kterou jsem ještě nestihla narvat do pračky, obklopila se plyšáky a smutní. Já ji chápu, taky je mi smutno. Čas adventu, čas rozjímání.

Máme ale i radost! Dostali jsme dvě série fotek a krásné reportáže od paničky Brannynky, dnes volala panička Brissinky a od paničky Brockyho víme, že se stal hvězdou rodiny, sjíždí se za ním návštěvy a už umí spát samostatně, aniž by mu to dělalo problém. Brianda dorazila po předlouhé jízdě domů a celou náročnou cestu si vedla jako dáma. Spala a na čůrací přestávky si zaškrábala. Takže můžu radostně konstatovat, že: "Všechna štěňata se mají skvěle a zatím je nikdo nechce vrátit laugh" (to asi čekají se zlobením až po Mikuláši, aby je čert neodnesl).

24. listopadu

Doma je nezvyklé ticho. Přece jen v posledních týdnech to byl pěkný provozní šrumec a najednou je převážně klid. Trochu to zachraňuje Brianda, která svojí milou bezelstností štěněte umí vždycky vyloudit úsměv na tváři. Jak ta umí pusinkovat, panečku! Sotva vás pořádně přivítá a opusinkuje, hned s ní šijí všichni čerti a když už nemůže pořádat útoky na sourozence, obrátila pozornost na nás a také na kocoura, který je teď jejím největším spoluhráčem. Co na tom, že po chvíli Čoko vřeští pod jejími ostrými zoubky. Jakmile ho vysvobodíte, udělá ostrý vyzývací manévr a honička začíná nanovo. Do hry s Briandou se zapojila i Czakira, kočkují se neúnavně. Brianda teď méně jí, což připisuji stesku, manžel ovšem prohlásil, jestli to nebude tím, že se ještě řádně krmí od mámy. Tak je pravda, že nyní má Brí všechny zdroje jen pro sebe. Ale také nemá u misky konkurenci, proto jí nejvíce chutná s kocourem.  Na dvoře má k dispozici první sníh a tak ho neukázněně líže a ochutnává.

Krásně se daří Ardálkovi. Bude v HW kalendáři pro rok 2016 za měsíc září, takže bude slavným pejskem! Nezapomeňte si kalendář pořídit wink.

Kromě mediální slávy se velice zlepšil v cvičení, má vlastní instruktorku a tak se můžeme příští rok těšit na zkoušky. A dokonce ho příští rok čeká první zahraniční výstava ! Supéééér! heart

21. listopadu

Dnes po obědě odjelo páté štěně a to miloučká Branny. Je zajímavé pozorovat, jak Czakira přijímá návštěvy čím dál opatrněji, zřejmě jí už došlo, co se děje a tak po příjezdu další návštěvy okamžitě zavelela štěňatům, aby se schovala.  Bylo jí to ale houby platné, protože návštěva si Brannynku i tak odvezla.  Briandě je trochu smutno a tak dostala pro radost pěknou kost na ohryzávání. A aby jí nebylo líto, že nemá zážitky, vzali jsme ji na návštěvu. Je to holka šikovná, hned se na návštěvě zabydlela.

Od Bruce a Brodrika přišly první fotografie, od Brockyho kromě fotografií i video. Brocky už chodí na houby. Má nejvyšší čas, sezóna už definitivně končí.

19:20 Přešla SMS od Brannynky, šťastně prospala většinu cesty a i když dostala snídani, neblinkala. V novém domově se nabaštila, posbírala spolubydlícím kočkám hračky a šťastně šla spát. To budou kočky koukat, až Branny nabere energii, jakého vetřelce jim domů pořídili laugh. Hru na honěnou s kocourem už Branny umí.

Tak se držte, mladí Strážci a dobře se vyspěte do dalšího dne plného nových dobrodružství.

20. listopadu

I naši andílci, co nás doposud střežili, upustili  slzu. Prostě - od rána prší, což není zrovna ideální počasí k předávání štěňat. Však se taky hned dopoledne vyráchala, že jsem jen bezmocně spráskla ruce. To nejhorší vzal ručník a pak už jsem jen přemýšlela, jestli vzít na kluky i fén, když toho stresu budou mít i tak dost.  Díky dopravní situaci v Praze stihli uschnout, takže si je majitelé přece jen vzali. Bruce a Brodrick už jsou po pětihodinové jízdě doma, Doma je i Brocky. Určitě se budeme moc těšit na jejich zpravodajství, jak se zabydleli a zda moc neplakali. Přece jen jsou to kluci a ti jsou citlivější.  Ještě je připravena Brissa a bude pro dnešek  s loučením konec. Holky si zatím užívají, že jsou v centru pozornosti a že je kluci nehoní pryč od jejich misek s masem. A Czakira, doufám, neumí moc počítat.

19:50 A domů odjela i Brissa - má to ze štěňat nejlehčí, protože má domů nejblíže a už byla tak ospalá, že jen pomrkávala, co je kolem za frmol. A už je obvyklý večerní klid, Branny s Briandou chrupou, ani uchem nehnou. Dobrou noc. A dobrou noc Broučkům v jejich domovech!

19. listopadu

Ták a jde do tuhého. Už mám pomalu slzičky v očích, když na se na ty rozverníky podívám. Využila jsem trochu sluníčka po poledni a dělala, co bylo v mých silách (a silách foťáčku), abych nafotila poslední velkou sérii, víc už jich asi nezvládneme, vždyť zítra před polednem už pojedou Bruce a Brodriček, po obědě Broček a večer Brissinka. Bude to pro nás hořkosladký den, něco končí a něco nového začne. U nás probíhají poslední přípravy, dečky se pachují v porodní bedně, PPL doručilo balíčky s krmením, večer rozdělíme do tašek dárečky a pak...pak začnou Strážci srdcí plnit své životní poslání.  Držte jim palečky, ať vykročí do světa tou pravou tlapkou!

17. listopadu

Omlouvám se za opožděné aktualizace, ale jedeme do finále - je to náááročné. Hlavní událostí víkendu byla kontrola vrhu, jistě všichni víte, že je to zásadní věc pro naša štěňátka, tomto aktem jsou definitivně shledána hodnými zapsání do plemenné knihy  a může se požádat o vydání PP. Tak jak jsem dopadli?

"Vrh celkově vyrovnaný, kontaktní, pěkné hlavy"

Super, ne?  Prostě, líbili jsme se. Měla jsem trochu strach, celou noc a ještě ráno pršelo, víte jak se štěňata umějí vyráchat? Ale díky naší protekci tam nahoře přece jen pršet přestalo a světe div se - po obědě dokonce vykouklo sluníčko, takže se mohlo uskutečnit focení. Jakmile se mi podaří album nahrát, budete mít doufám z fotografií stejnou radost, jako mám já. Fotografku nejvíce okouzlil Brodriček, jak ten si ji motal kolem packy. Nemít už své pány, snad by odjel úplně jinam. Je to zajímavé, jak  se favority postupně za různých okolností stávají úplně všechna štěňata, opravdu v nich dřímají samé VIP osobnosti.

13. listopadu

Dnes je sice pátek třináctého, ale u nás jsme si ho odbyli už včera.  Začali jsme ale pěkně, návštěvou školky. Štěňata se byla podívat na děti a děti si mohly prohlédnou a pohladit pejsky. Vybrala jsem  jen Briandu a Brissu, protože hlídat celý pytel blech mezi malými rarášky se mi nechtělo, ale byla jsem  upřímně zvědavá na reakce štěňat na takovou psychickou zátěž.  A řeknu vám, že jsem byla navýsost spokojená, obě psí holčičky se dětské jásající a jinak zvukově se projevující smečky nijak nezalekly a hned se na příchozí zvědavě a důvěřivě vrhly ve snaze je přátelsky olízat. Netrvalo dlouho a děti a psi si hráli na honěnou, jakoby to provozovali odjakživa.  To byla ta lepší část dne.  Po krátkém odpočinku a svačince doma jsme naložili do auta tentokrát celou dorosteneckou psí smečku. Pro většinu štěňat to byla první jízda v životě a proti takovému způsobu přesunu hlasitě prostestovala. Měla jsem dát Martinovi, který řidil, špunty do uší. Po pravdě řečeno, štěňata by asi ani neměla nic proti ježdění, ale hrubě se jim nelíbilo, že musejí být zavřena v omezeném prostoru přepravky, protože i v čekárně vyla  "Pusťte nás ven!". Jejich přání se jim nakonec splnilo, ale asi ne tak, jak očekávala.  Doufám, že mi věříte, že byla nesmírně statečná a na stole se tvářila, že se se setřičkami mazlí každý den. Že se při tom odbylo nějaké očkování si prakticky ani nevšimla, ani jedno na píchnutí nereagovalo. Při celkové prohlídce (kromě obdivu nádherných hovíčků) se i odborně  ověřilo, že všichni tři psí pánové mají už všechno příslušenství plném pořádku, což je u pejsků hodně důležité. Po této klidné a milé části přišlo na řadu to horší, takže jsme chovali a utěšovali (a také se malovali jak indiáni). S jednou vyjímkou, tou byla Brianda, ta jako jediná ani nepípla a když ji přinesli nazpátek, rozverně se rozběhla zpět, že by si klidně dala i nášup. To je panečku holka!

Cesta nazpátek byla poměrně klidnější, zmožená štěňata poklimbávala a doma všechna příkoří hned zatepla požalovala mámě, která je starostlivě očichávala a jejich neštěstí spláchla pořádným douškem teplého mlíčka. Po svačině následoval skutečně odpolední klid, kdy špunti spali a spali a spali. Bohužel jim ten klid dlouho nevydržel a večer už zase řádili jako stádo divokých prasátek, škubali chlupy z kocoura a dělali Verunce do oblečení ozdobné dírkování.

11. listopadu

Malá  psí Rychlá rota nabírá na síle. Aby ne, když se jejich jídelníček rozrostl na pět chodů denně a zásoba maminčina mléka je stále po ruce.  Ráno už Verunka skoro nabírala, když se jí při pokusu o odchodu z domu zakouslo do legínů šest nadšených piraní. No,  Broučci naštěstí netuší, co je zítra čeká. Tak jim držte palečky, ať to mají rychle za sebou.

9. listopadu

Doufám, že si všichni uvědomujete, že za krásné počasí může mé toužebné přání, aby štěňata mohla ven. Duhovým štěňatům  zkrátka vychází vstříc i sama příroda. Po příjezdu  otcovské návštěvy jsme si připadali už jako při Mikuláši, byli jsme zahrnuti dárky.  Ještě jednou moc děkujeme! Budoucí výbava pro štěňátka se pořádně rozrostla.  Prakticky tedy nemusíte pro štěňata pořizovat nic, protože skutečně vše potřebné dostanou.  Štěňata ovšem návštěvě předváděla velkou ospalost, zmožena dopoledním blbnutím, teprve po rozběhání v sadu si reputaci napravila.  Celkově bych řekla, že Broučkové jsou vytrvalejší, než Arátka, ta sice také běhala až do sadu, ale opravdu až na konci pobytu a Arcas s Ardálkem s námi zahradničili na zahrádce až ve třetím měsíci. Tihle diblíci nás vytrvale provázejí, takže nejenomže už mají v sadu značný rozptyl, včera mě nejvytvalejší Brissa a Brianda opravdu doprovázely až na zahrádku a zůstaly, dokud jsem toho sama neměla dost. Brissa při tom ještě dokázala odnést Verunky mikinu od zahrádky až na sad.  Jsou prostě pracovití a teď už se výzkumnické tlamičky nezastaví. A protože večer přijel na hlídání pro tento týden Martin, udělala na něm štěňata valnou hromadu a bylo pořádné vítáníčko a pusinkování.  Určitě ho poznala, přestože ho neviděla 14 dní. Holt hovíček je hovíček, i když je malý.

7. listopadu

A je to tady, šest týdnů. Odteď už náš čas strávený se štěňaty kvapí. Tak rychle to utíká. Příští týden už nás čeká tetování, očkování a kontrola vrhu. A pak...No nic, musíme si užívat, co se dá. Blbnutí v sadu.

Dnes očekáváme paní chovatelku Falcona, tak jsem moc napjatá, jak se jí bude potomstvi líbit!

6. listopadu

Přišla suprácká SMS! Ardal Cordis Paladin byl dnes u pana doktora Ekra a odváží si parádní výsledek DKK i DLK 0/0! Mám ohromnou radost, děkuji paničce za RTG a GRATULUJI!

Počasí nám přeje a tak si užíváme zahradničení. Štěňata také objevila písek a tak se s nadšením věnují hrabání. Hrabání je pro pejsky velice zdravé, posiluje končetiny, obrušuje drápky a tak se na své psí chovance nezlobte, až se u vás budou věnovat tak skvělé sportovní činnosti. Místo zlobení jim pořiďte pískoviště, či vyhraďte kousek vhodného prostoru, kde se hrabat smí. Bruce se dnes po ránu dokonce rozhodl, že vyzkouší koupel v kachní vaničce a tak byl obohacen o novou zkušenost sušení a fénování. Sušení se mu líbilo, fénování méně. Brannynka se poslední dobou snaží zastínit Briandu, takže kam se vrtnete, tam je červená stužka. Pokud to není červená, pak je to zelený Brocky, zvlášť když jde o něco dobrého. Jako třeba dnes. Štěňata vyzkoušela hryzání kuřecích křídel. Až jsem měla strach, aby se nějaké ve své nenasytnosti nezadávilo, protože v sobě probudila atavistické pudy a vrčela na sebe vzájemně, jak smečka hyen.  Je to dobrý, přežila všechna. Váhově už jsou všechna přes pět kilogramů, takže období roztomilých neohrabaných plyšáků je nenávratně pryč. Doplnila jsem galerii Čas lumpáren.

3. listopadu

Tak to vypadá, že nám tu žádné štěně nezůstane. Všichna štěňata (kromě  Briandy) už si své budoucí majitele ochočila a určitě dobře nasála pach svých budoucích blízkých. Že by se nelíbila Brianda, náš největší lumpajz, to bych se mohla leda radovat. Nastal čas her, štěňata už lumpačí (kromě přestávek na jídlo a spánek) od rána do večera. Jejich revírem je již téměř celý dvůr a celý byt. Objevila pískoviště (a také prádlo na šňůře). Do her už se smí zapojit i kocour. Přestala jsem vážit každý den, kuchyňská váha by to nevydržela a já taky ne. Už jsou to zkrátka pořádní mackové, Plná náruč štěněte. I "malý" Bruce splývá s davem. Počasí nám stále přeje, i když prudčí pokles teplot po ránu znamená, že štěňata berou ranní venčení velkou rychlostí. I jim se nelíbí jinovatka na tlapkách a tak rychle spěchají zpět do teplého pelechu. Nejčastěji se pohybují ve smečce a to slušnou rychlostí, zvlášť při vítání, to pak slyšíte rychlé varovné bubnování tlapek a máte co dělat, abyste nezašlápli žádnou psí končetinu. Štěněcí smršť.

31. října

Dostali jsme pozdrav od Arissky, je z ní krásná, veselá, sympatická slečna. Určitě se s ní setkáme na jarní mezinárodce.

30.října

Jakmile si pochválíte, že máte nesmírně hodná štěňata, ještě té noci si Brianda v půl druhé vzpomene, že i když sourozenci sladce spinkají, tak ona v bedně nebude a její protesty vysoko položeným  hláskem "ňaf, ňaf, ňaf" se vám hodinu zařezávají do hlavy a brání spánku. V pět ráno si to zopakuje, takže ještě dvě stě metrů od domu slyšíte "ňaf, ňaf, ňaf" a děkujete, že nemáte blízké sousedy. V takovém případě jste postaveni před těžké rozhodování. Nemůžete štěněti vyhovět, to by zjistilo, že Vás má v hrsti. Nemůžete mu ale ani zacpat tlamičku, vždyť je malé! Zdálo by se, že to nemá řešení. A přitom stačí tak málo. Nezavřít na noc porodní bednu, nechat štěně dle jeho touhy spát na podlaze a riskovat, že v rozespalosti šlápnete do nějaké té loužičky. Zkrátka - Brianda nám jen oznámila, že už je velká holka a tak nebude spát v "postýlce se zábranama". A je zase klid!  Takhle nějak byste měli naslouchat svému psovi wink

A pro radost vám na víkendové čtení posílám "horoskop" našich Broučků.

29. října

Probíhá pátý týden života štěňat a ten je ve znamení růstu akčnosti. Běhají už docela rychle a krásně roznášejí plyšáky po dvoře a po kuchyni. Krásně reagují na přivolání, protože už dávno vědí, že je ve znamení požitků. Tím je především jídlo.  V pátém týdnu mají štěňata tři chody denně, tedy "mléčnou" snídani (jogurt, kefír, štěněcí mléko, tvaroh, Lučinu, spařené namočené vločky, banán, jablko, med - kombinace- ne všechno najednou wink) a masový oběd a večeři. Maso již nemají mixované, ale hrubě mleté, kuřecí drobně krájené. Maso j spojeno "omáčkou" z mixované (vařené, spařené) zeleniny, štěněcího mléka, přídavku štěněcích minerálů, někdy s vaječným žloutkem. Milují hovězí, kuřecí, krůtí  a včera měla k večeři i kapra, který jim rovněž nesmírně chutnal. To jen panička trnula, jestli se rozmixovaly opravdu všechny kostičky.  Učí se kousat jídlo, protože zubů už opavdu mají "plnou hubu" a tak zvládou občas i nějaký ten štěněcí piškotek pro radost.

Výrazně stoupla čistotnost, štěňata jsou teď po každém spánku vyzvána k vyběhnutí ven a protože kromě spánku už mají otevřeno, tak si umějí v případě potřeby doběhnout sama. Občas se ještě někdo splete, ale co byste propána chtěli od tak malých tvorečků.  Nicméně, jestli chcete vědět, jaká je pravděpodobnost, že šlápnete do malé loužičky o rozměrech 5x10 cm na ploše zhruba 30m2, tak vám mohu prozradit, že je 100%.

Využili jsme volna a pánové postavili plot, oddělující automobil od volně přístupného dvora, aby se malí zvědavci nemohli plést pod kola. Ona už se totiž štěňata začala aktivně zapojovat do vítání i vyprovázení lidí. Proto po příchodu ihned opuštějte vstupní prostory a zavírejte vchodové dveře, aby se nevydala na průzkum silnice.

Své pánečky uvítal Brocky a opět jako jediné štěně vítal, zatímco jsem ho hledala po porodní bedně mezi chrápajícími,  snídaní zmoženými, štěňaty. Také předvedl, že je především požitkář, který si potrpí na jídlo a spánek. Počasí nám docela přálo, tak jsme mohli malou smečku vytáhnout do sadu.

Všimla jsem si, že jste "podzimní galerii" už objevili, protože já než něco nahraji a napíši aktulku, tak to přece jen trvá. Myslím, že se velké focení opravdu povedlo!  Za krásné fotky jsem moc vděčná paničce Z Mrazíkova. Děkuji!!!

25. října

Neděle patřila Brannynce, páníčkové jí přivezli úžasného plyšáka, tak aby jim udělala radost, hned se mu zahryzla do ouška a usnula na něm. Vůbec se štěňata snažila především předvést, jak skvěle umí spinkat. Počasí nám zdaleka tak nepřálo, jako v sobotu, protože poprchávalo a tak  řádění venku bylo omezeno na pár metrů kolem vchodu. K večeru nás navštívila ještě rodina Arníka, takže bylo další chování a drbání a nakonec se dostalo i na Arneho, pěkně sílí, kluk jeden andělskej! Zkrátka - fajn návštěvní den!

25. října

Mám super novinku, která mi udělala ohromnou radost!

První rentgen - Arcas Cordis Paladin - DKK 0/0. Jestli si něco zaslouží gratulaci, tak rozhodně tento nejtěžší krok k uchovnění! Děkujeme!

24. října

Štěňata završila čtyři týdny. Čas klidného růstu je pryč, přichází čas řádění a lumpačení. Váhově jsou zhruba na  třech  kilogramech. Umějí snídat a večeřet a - chodit ven. Ano, dneska jsme konečně využili sluníčka a podnikli velký výlet do prosluněného sadu. Štěňatům se nové dobrodružství moc líbilo. Nadšeně prozkoumávala a ochutnávala okolí.  Konečně se konalo velké focení a máte se opravdu na co těšit! Chvíli potrvá, než kořist více než 700 fotografií vytřídíme, ale tím spíš budete napnutí. Prozatím se musíte spokojit s doplněním galerie Nové obzory. Dnešek byl i prvním návštěvním dnem, Brissa se seznámila se svojí rodinou a kouzlem náhodného byla skutečně prvním štěnětem, které návštěvě vyběhlo v ústrety. Celkově jsem byla s malou smečkou moc spokojena. Dozrála k poznávání světa a pěkně kontaktně sledovala lidi a nadšeně jim vybíhala vstříc a drapala se jim na klín. Však si taky užila mazleníčka. Venku se nasvačila, vyspala i pohrála a po další svačince vytuhla spánkem spravedlivých. Byla tak zmořená svým dobrodružstvím, svěžím vzduchem i sluníčkem, že se ani neprobudila, když jsme je stěhovali zpátky domů do tepla porodní bedny.

23. října

Prvními odvážlivci, kteří vyběhli ven na venčení, byli včera (jak jinak) Bruce a Brianda! Další pozitivní zprávou je, že přišla tetovací čísla, takže si můžu v kalendáři odškrtnout další úkol. Máme 8314-8319 a to znamené, že u nás již bylo zaregistrováno přes osm tisíc hovawartů. Dostali jsme i náhled budoucího PP našich Broučků, tak se předběžně pokochejte.

22. října

Štěňata se v chodbě rychle zabydlela a den ode dne zlepšují pohybové schopnosti. Zkrátka, neustále se motají pod nohama. Ještě že to prokládají obdobím spánku. Kromě masité večeře dostávají i jogurtovou snídani, brzy budou mít jogurt vylepšený medem a banánem.  Aby se otužila, nechávám část dne otevřené dveře, takže je jen otázkou hodin, kdy začnou podnikat výpravy ven. Teď jen vyběhnou ke dveřím a štěkají na ten neznámý svět.  Vždycky se těší na otevření bedny, aby mohli poslušně vyloužičkovat šest loužiček. Tvorba bobků je úplný obřad, štěně se musí hodně a hodně soustředit a většinou mu soustředění jeho vrstevníci kazí. Už máme i první přišláplou ťapku a nepřejte si slyšet, jak šíleně umí takové štěně bědovat. To se seběhne celý dům. Vždycky máte pocit, že je štěně těžce invalidní. Naštěstí, když si dostatečně poběduje a všichni ho pofoukáte a olížete, vesele zavrtí ocáskem a maže pokračovat v neplechách. Nahrála jsem galerii Nové obzory, ale modem zlobí a zlobí a funguje jen na čestné slovo. Už se těším na víkend, až mi s tím kluci něco udělají.

19. října

Absence aktulek souvisí s absencí netu, člověk si uvědomí, jaký už je skutečný závislák. Ale jsem jim zavolala, dneska.

A byl to víkend plný horlivé činnosti. Broučci dovršili tři týdny. Panečku, tři týdny a dojde k proměně knedlíka v nefalšovaného psa. Ono to běhá, vrčí, třepe hadrem, pere se to - a hlavně - ono to baští!!! Správně, oslavili jsme třínedělí prvním příkrmem a jak jim panečku jel. Žádné nabízení a přemlouvání. Spaste duši, ať vás piraně nesnědí i s miskou. Co že to měli dobrého? První příkrm bylo lehce ovařené kuřecí prso z domácího brojlera.  Doplnila ho vařená mrkvička pro spokojené bříško a všechno se to rozmixovalo na kaši s trochou štěněcíhoo mléka. Verunka moc litovala, že taky nedostala.

Neděle proběhla ve znamení stěhování. Smečka vyměnila pokoj za chodbu, kde je přece jen větší rozběh. Ohrádka tak může zůstat kromě okamžiků, kdy se člověk nechce přerazit o štěně, stále otevřená a štěňata se hned odvážně  vydala na průzkum kuchyně, její dřevěná podlaha je příjemnější, než lino v chodbě. Dixie se tak může spolupodílet na péči. Nejšťastnější je ale Verunka, prakticky z bedny nevylézá, pokud si štěňata nehrají, tak jim aspoň zpívá ukolébavky na dobrý spánek. Přátelé, to si naběhnete, až vám štěně nebude chtít bez ukolébavky usnout! Raději už nacvičujte wink

Lídři průzkumu - Brianda (jak jinak, už dostala přezdívku Vrčounek) a Bruce (Lee), protože je nejpohyblivější. Brodrick zase nejvíce pěstuje přátelství s Dixie a nejraději morduje plyšáky. Brissa umí najít maminku i při odpočinku mimo bednu a váhově dotáhla plavé sourozence. Brannynka se drape na klín na chování, ale vrčet umí taky pěkně, jsou to ostré holky, tyhle plavandy. Brocky je milý všetečka, je všude a hlavně u jídla. Nejvíc spí, protože je lídr růstu. Celkově vůbec, plaváci jsou pěkní čerti a naopak černoši jsou mírní jak beránci, obzvlášť Bruce je neuvěřitelně milý kontaktní mazlík.

16. října

Czakirka si ani  nevzpomene, že nás vyděsila, tak klepu na dřevo, aby byl už klid. Je pravda, že ji malí trapiči koušou a škrábou fest, takže krmení pro ni opravdu není zábavou. Pomalu je zkouší krmit ze sedu, protože vydat se jim napospas...

Malá smečka byla ve středu vypuštěna z porodní bedny do blízkého okolí, aby si začala rozšiřovat obzory a učí se podnikat výlety z bedny a zpět po každém krmení. Nesmírnou radost způsobil tento krok tetičce Dixie, protože konečně se mohla s prckama zblízka seznámit a asi usoudila, že Czakira to dělá špatně a hned prcky přemyla po svém. Ti se ochotně podvolují nové péči a vrhají se na tetičku stejně nadšeně, jako na maminku a na nás. Ranná socializace tak byla zahájena a o víkendu se přesunou na chodbu, kde budou mít volné pole k podnikání a také se začnou trošku otužovat.  Arátka už jsem tahala ven na focení po týdnu, ale Broučkům tohle počasí zrovna nepřeje. Jestli se příští týden ukáže sluníčko, tak bysme rádi nějaké to focení v exteriéru spáchali. Dále je už čekají první příkrmy, však taky nadšeně očichávají a ochutnávají vše, co se jim naskytne.  Provozují první lovicí hry  a nadšeně okusují plyšáky. Kocour asi ví, proč se stále instinktivně drží mimo oblast porodní bedny.

Konečně jsem včera doplnila galerii.

13. října

Už je to tu opět, po každém "nahoře" musí přijít důkladné přizemění. Včera se vrátím z práce (nebojte se,  štěňata mají permanentní dohled,  střídat se doma musíme) a z Czakiry je chcíplý pes (zase to neberte tak doslovně), celá rozpálená horečkou. Dostala jsem hrozný strach, že stále se čistící děloha začala dělat problémy, takže jsme v podvečer opět vyrazili na veterinu.  Naštěstí jsme se vyhnuli operačnímu sálu, protože problém způsobila zřejmě ranka do struku, kudy se dovnitř dostala infekce a způsobila zánět. Jen tak zčitajasna, ráno při krmení bylo vše v pořádku, večer nateklý a rozpálený struk. Kdo by to byl do těch malých piraní řekl, takové kousnutí do mamky. Vždyť to má zoubky jak ječné krupky. Dost se mi ulevilo, že dnes ráno už bylo na Czakiře vidět  zlepšení, i misku granulí si dala.

Štěňata naše malé drama nijak nepocítila. Nacvičují s pěveckým sborem. Ona se poslední dny vážně kromě nácviku chůze věnují svým hlasovým dovednostem, takže posloucháme poštěkávání, vrčení i kničení a i nefalšované vytí. Ovšem při večerním krmení jsem se musela úplně rozesmát, když jeden s vytím začne a ostatní se hned začnou přidávat, až to dotáhnou k šestihlasovému chóru. Škoda, že takové chvilky nedokážu zachytit na na video, než sáhnu po foťáku, je po vzácném okamžiku. Každopádně štěňata objevila nejenom své nožičky a ocásky  a naučila se pusinkovat lidičky, už aktivně slyší a po nakrmení se derou pro podrbání do náruče. Ochutnávají svět kolem sebe a trénují zákusy do vybavení bedny i do sourozenců. Připomínají při tom na vratkých nožičkách zápasníky Sumo. Dokáží se i pěkně rozpálit a bojovně vrčet. A pak - než napočítáš do tří, padnou na mistě, čumák přes čumák a spí - inu, jako mimina.

12. října

šampaňské.gifPředstavuji vám nového

Českého Junior Šampiona!

V neděli Arník dorazil svoji sbírku CAJCů, získal další VÝBORNOU 1   na MVP České Budějovice. Panu rozhodčímu se moc líbil a získal tento posudek  "stále ještě ve vývoji, dobrá velikost, dobrý stav, pěkná hlava, pevná horní linie, horní linie psa není dokončena v pohybu, dobrý temperament i srst".

Máme strašnou radost, děkujeme páníčkům za úžasnou reprezentaci  a doufáme, že vám tak ten zničený bazén trochu vynahradil wink.

11. října

Mrňavé smečce je 14 dní. Za tu dobu urazila pěkný kus cesty od miminka a stala se psími batolátky. Ztrojnásobila porodní váhu. Kouká na svět ještě trochu nevidoucíma očima, očichává své okolí, narostly jim první zoubky. Před jídlem a po jídle horlivě procvičují chůzi i sed. V sedu se naučila čůrat i vytvářet hnědé válečky nevábné vůně (i chuti, jak tvrdí Czakira).  Mají rádi muchlání, drbání i šimrání na bříšku. Je na čase, abychom jim přestali říkat podle barev. Zaslouží si nová a krásná jména. Doma už je aktivně používáme. Nomen omen, jak tvrdí staří latiníci a tohle bude pěkně ostrá, rychlá a bojová smečka!

Broučci byli pojmenováni  takto:

PLAVÁ HOLKA     ČERVENÁ                    BRANNY      (meč)

PLAVÝ KLUK        MODRÁ                       BRODRICK  (bratr)

PLAVÁ HOLKA     FIALOVÁ                      BRIANDA      (vítěz)

ČERNÁ HOLKA     ŽLUTÁ                          BRISSA BRISEAS    (vítr)

ČERNÝ KLUK        SVĚTLE MODRÁ          BRUCE        (skotský hrdina)

PLAVÝ KLUK         ZELENÁ                        BROCKY BRYANT   (ušlechtilý)

9. října

Protože jsem včera a předvčírem nestihla přetřídit a nahrát nové fotografie a videa (a že už na nich uvidíte "koukající" tuleně a krtečky), tak jako malé odškodné přidávám vyprávění o porodu. Někteří už znáte, protože jste se mnou sdíleli napětí a radost čerstvého prožitku, někdo znáte jen útržky.  A komu jsem nestihla povyprávět, snad si v klidu u kávy rád přečte, jak se (také) rodí malí hovawarti.

8. října

Večer jsme byly sami holky doma, večeříme a najednou štěkot, ale opravdový vytrvalý štěkot z porodní bedny. Tak se letíme podívat, kteréže to štěně nabylo nové dovednosti. A ona tam černoška, hezky leží na bříšku a strašně si libuje, jak jí to jde. To bude pěkná štěkna. Celá  maminka.

Očička se začínají otvírat a něco už musí knedlíci i slyšet, protože jakmile se bavíme v blízkosti porodní bedny, procitají a začínají hledat. Nebo je to důsledek mimosmyslového vnímání cheeky. Tlamičky začínají používat jak hmatový orgán, teď už vám rádi uchopí prst a začnou ho žužlat. Při lezení se vztyčují už chvilkama na všechny čtyři, jsou to opravdové náznaky první chůze. Zkrátka - rostou jak se má.

Je čas ořechů. Poznáte to podle zbarvení rukou. Verunka je má úplně jak indián. Mám ráda čas ořechů, voní dětstvím. A ta chuť čerstvě oloupaných jadýrek! Stejně tak milují čas ořechů psi. Holkám jsem je v mládí zatrhávala, to tak, aby si ničily zuby před bonitací. Stejně se to naučily. Staly se z nich pěkné zlodějky ořechů. Teď už si užívají čas ořechů po libosti. Sebrat ořech, zalehnout, rozlousknout a pečlivě vybrat chutný obsah. Kouzelný podzim.

6. října

Včera jsem si uvědomila, že si štěňata začínají mazlení aktivně užívat, pod rukou se slastně natahují a protahují a chňapají tlamkou po ruce. Nejmazlivější je fialová holčička. Že se nám knedlíci počínají měnit na pejsky poznáte i na očičkách, už se viditelně rýsují štěrbinky signalizující, že proces prokouknutí začíná. Také se prodloužily krmné intervaly z dvouhodinovek na tři hodiny. Bříška už jsou větší a víc se do nich vejde.

Rozhodnuto - už znám jména všech Strážců. Jak prokouknou, můžeme křtít. Zatím vás budu chvilku udržovat v napětí. U všech štěňat se na výběru podíleli budoucí páníčkové, jim velký dík, že na své budoucí psí ochránce myslí a těší se na ně.

5. října

Něco o pověstném "pytli blech" se dozví každý, kdo se pokusí, byť týdenní, štěňata nafotit. To není práce pro jednoho člověka. Ani pro dva. To je práce pro hypnotizéra, který prcky uspí. Snaha o nafocení "tuleňů" a "krtečků" byla, ale výsledky jsou mizerné.  Sem tam čirou náhodou něco vyšlo. Váš závěr má být jednoznačný. Jsou to ta nejroztomilejší štěňata, co spatřila světlo světa. A pokud neučiníte tentýž, nechte "matce" její hormonální iluze.

3. října

Tak dnes už je to týden, co jsme s Czakirkou prožily dramatický den a z bříška se nám vykulila skupinka Broučků. Plaváčci se nám pěkně pigmentují, původně růžové nosíky nabírají černou barvu, stejně jako bříška prstíků na tlapkách. Falconova čtyřka už jednoznačně překročila hranici kilogramu, takže v jedné ruce už se štěňata neudrží. Na mazlení je beztak nejlepší malý "krteček", On je sice malej, ale strašně šikovnej, hlavně pohyblivej. I on pravidelně přibírá, protože se od jídla rozhodně odstrčit nenechá, naopak, proklouzne i tam, kde zavalitější sourozenci nemají šanci. A ano, srst štěňátek je přesně tak heboučká, jako vypadá na fotografiích. Je to slast je ňuchnit. A jak štěňátka voní? Většinou sladce, ještě po plodové vodě. Jakmile zacítíte jiný závan, nastupuje mamina Czakira se svým širokým jazykem. Na fotkách to vypadá trošku jako nuda, štěňata mají pořád dost embryonální vzhled, ale ona kromě jídla a spánku opravdu pěkně cvičí a zvyšují své pohybové schopnosti. Asi byste se divili, jakou rychlost dokáže takové štěně vyvinout. Malou ukázku vám na videu předvede "krteček".

Kalendář vývoje štěňat

1. října

Vážení prcků znamená lítý boj kdo z koho. Zatímco Arátka se po pár vteřinách zmítání uklidnila, Broučci jsou nesmírně vytrvalí a někdy mám pocit, že se knedlíkovi povede zavázat se do uzlíku. Abych je vyfotila s váhou, jako loni, tak na to můžu zapomenout. I když ještě vypadají buchtoidně, mají v sobě pořádný bojový potencionál. Pokud jsou spokojena (a to jsou takřka pořád), pokojně spinkají, nebo dudlají. Pokud nejsou spokojena (dostanou hlad), okamžitě jednají a do pár sekund naběhne máma. Píďalkovat umí po celé ploše bedny, když na to přijde. Kdo  netrefí k mléčnému zdroji napřímo, oběhne (obleze) si maminku.

30. září

Broučkové mají na dlouhou dobu nepříjemnosti za sebou a tak se zdárně věnují nabírání přírůstků. Dneska ráno si při vážení protírám oči. Čtvrtého dne většina překročila kilogramovou čáru. Pak jsem zjistila, že vrtichvostové přepnuly mód váhy. Ale i tak mají kolem pěkných 800 g. Po paspárkách zbyly jen maličké jizvičky, pani doktorka říkala, že má nový stroječek a tak odstranění bylo šetrné. I Czakira vyšla z prohlídky dobře, děloha se pěkně smršťuje. Doplnila jsem první galerii.

Arisska Cordis Paladin se zúčastnila svodu mladých v Bochovicích, Mám velkou radost a děkuji páníčkům!

29. září

Ahopsálek.gifrdal Cordis Paladin získal na klubové výstavě v Bochovicích pořadí VÝBORNÁ 2,  moc se panu rozhodčímu líbil a z devíti pejsků je to krásný výsledek. Tatínek našich štěňátek exceloval, odvezl si tituly VÝBORNÝ 1, CAC, BOS a dokonce i Klubový vítěz, takže naše štěňátka byla třešničkou na dortu jeho nesmírné radosti! V neděli si na závodech Ardálek odnesl 8. místo a Falcon dokonce třetí v náročné kategorii FPr3. Tomu se říká víkendové žně.

28. září

Štěňata jsou asi z rodu klíšťat, občas mám strach, že jim bříško pukne. U ranního vážení mělo každé skoro o 100 g víc, než při narození. Dneska už fungují s Czakirkou skoro v samostatném režimu, Czakira je vzorná máma, naštěstí moderního typu, jakmile knedlíci usnou, potichonku mizí z bedny a pokračuje ve svém navyklém režimu. Nosí nám hračky a aporty a hlídá kolemjdoucí. Jakmile to v bedně kvikne, je tam. Dixie si vzpomněla, že miminka jsou krásná, jakmile kvíkají, letí ošetřovat. Czakira  jí ovšem okamžitě vysvětlí, že tohle tedy ne a Dixie s omluvným odvracením tváře nenápadně mizí. Však ona se Dixinka dočká, až jí budou oškubávat. Nemyslete si, že knedlíci nějak pasivně leží. Jakmile procitnou a dostanou malilinkatý hlad, dokáží se plazit po celé bedně, obejít maminku kolem dokola a dokonce si nespokojeně vyštěknou, když se nedostanou, kam chtějí. A chtějí jen jedno, uloupit si svůj "cumel" a ududlat se do dalšího spánku. Červená holčička je největší lozidlo. Všem už upadly "pupíky".

Doplnila jsem další fotky a videa do galerie.

Zítra je na programu kontrola na veterině a paspárky. První střet s nepříjemnou realitou. Nemine to ani jedno, chuděrky. Tak jim držte palečky.

27. září

řádek-srdcí.gif

A jsou tu s námi na světě! Broučci se narodili 26. září, přesně podle všech psích pravidel. Nemohla jsem Vám to sdělit ihned, protože se rodilo celou sobotu a dnes jsem byla tak vyčerpaná po dvou probdělých nocích, že jsem byla ráda, že zvládám nejnutnější a odpoledne jsem konečně usnula, protože Broučci jsou prostě vzorná štěňátka a Czakirka dokonalá psí máma. Vyrovnaný vrh. Máme tři holky a tři kluky, dvě holky plavé, dva plaví kluci, černá holčička a černý kluk. Cvalíci, průměrná váha 545.5 g.  Dnes, první den života mají všichni o 15-30 g více, takže nedošlo ani k poklesu hmotnosti, jak je obvyklé. Ano, soudíte správně - cpou se knedlíci jak o život.

Narodili se v tomto pořadí:

8:15     PLAVÁ HOLKA     ČERVENÁ

9:00     PLAVÝ KLUK        MODRÁ

9:25     PLAVÁ HOLKA     FIALOVÁ

9:56    ČERNÁ HOLKA     ŽLUTÁ

11:27  ČERNÝ KLUK        SVĚTLE MODRÁ

16:20  PLAVÝ KLUK         ZELENÁ

Šest čerstvých Strážců srdcí vzalo život do svých tlapek. Přijeli k nám doslova po duze, nechť je tedy štěstí doprovází do konce dlouhého života.

Vítejte, Broučci!

řádek-srdcí.gif

25. září

Czakirka je zatím stále deset v jednom. Doufám, že totéž nebudu psát v pondělí. Vypadá to na náročný prodloužený víkend. Víte, jak v nevyspání dokážu zmatkovat, takže trpělivě čekejte, až všechna miminka pořádně spočítám a barevně určím. Nikdy si dopředu člověk nemůže být jistý, zda se porod nepromění v drama, tak mám nahnáno.  Ale máme dvě moc šikovné a skvělé veterinářky v pohotovosti, což dává trochu klidu do duše. Při troše toho duhového štěstí, kdy vše od hárání, přes krytí a průběh březosti šlo všechno předpisově a podle příruček, tak snad si konečně budu moct přestřihnout nějakou tu pupeční šňůru. Čaky bere preventivně homeopatickou Arnicu a tváří se, že ji chci otrávit. Granule jí nechutnají, ale po masu chňapne s velkým nadšením. Stále je ochotná prohánět kočky v sadu, takže se cítí dobře. Miminka se kroutí pod rukou. Z mléčných žláz už lze vymáčknout kapku sekretu. Držte nám palečky! Cesta Broučků do života je na spadnutí.

22. září

Možná že už víte, možná ještě netušíte, ale dnešní zpráva dne je BOMBA!!!!!!

řádek-srdcí.gif

šampaňské.gif

ARDAL CORDIS PALADIN

získal v neděli na Národní výstavě psů v Brně tituly

VÝBORNÝ 1, CAJC, BOJ a (sedněte si) BOB

 řádek-srdcí.gif

Máme doma neskutečnou radost!  Být Bobíkem v 15 měsících je vcelku mimořádná událost. No, neprorokovaly jsme jak tři sudičky tři chovatelky u kontroly vrhu Ardálkovi šťastnou hvězdu? Už je to tady. Ovšem kde by byl pejsek bez své majitelky! Všechna sláva je právem v jejích rukách a moc děkuji za to, s jakým nadšením se Ardálkovi-Pardálkovi věnuje.

Jak je na tom naše prvorodička? Čas rychle kvapí a zaznamenávám známky blížícího se porodu. Bříško spadlo dolů. Czakirka se v jídle začala nimrat. Její vyčítavý kukuč je čím dál ublíženější. Ale zachovává veselou náladu, stále je ochotná se pěkně proběhnout, rozhodně nevypadá, že by ji něco bolelo. Počínaje včerejším dnem už by se nejdnalo o předčasný porod. Může to tedy přijít každým dnem.

Postavili jsme do obývacího pokoje porodní bednu. Ale nastěhovala se do ní - jak překvapivě - Dixie. Asi si vzpomněla na loňské časy.

Aktuální fotky (nejenom) Czakirky z 59. dne.

44 den březosti 

16. září

Arníka jsem ošidila, když jsem napsala, že složil svou druhou zkoušku, protože on složil zkoušku už třetí! Už je čas si začít vést tabulku u příslušného štěněte, jinak zlbnu dočista.

Jestli myslíte, že Czakirka neskáče, tak to jste na omylu. Protože dveře otvírá stále, břicho-nebřicho. Přece se nebude kvůli nějakým štěňatům omezovat. Je v kondici, srst má naleštěnou jak blesk. Ale blíží se to tý holce, blíží. Už můžeme pomaloučku odpočítávat. Deset...

13. září

Mám  úžasnou zprávu. Arne Cordis Paladin složil svou třetí zkoušku  a to  BH na 48 bodů  u Dagmar Havlové.  O bodíky přišel, když v odložení  kvůli hovawartí cti zaštěkal na vetřelce, kteří se promenádovali kolem plotu, kde byl odložen. Přiznejme, že je to na tak mladého psa opravdu pěkný výkon. Jsme na Arníka moc pyšní!  Rozhodně tomu plavýmu klukovi a pánečkovi posíláme velké poděkování heart

Czakira byla vždycky psí "olizovač", ale co teď svým jazykem předvádí po ránu na mých nohách, jakmile vycítí, že jsem při vědomí, to už je na zaškrcení.. Doufám, že se se stejnou intenzitou bude věnovat svým chlupatým válečkům a mě vynechá. laugh

11. září

To vám nemůžu neprásknout. Včera jsme byly s Verunkou prvně na logopedii a součástí vstupního vyšetření je popis obrázků. Na jednom byl člověk s předpaženou rukou, ukazující kamsi do dáli a otázka zněla, co dělá. Verča si ho pozorně prohlédla a pak z ní vypadlo: "Asi zrovna odhodil aport!"

7. září

Czakirka má pořád dobrou náladu, aby ne. Jednak měla v pátek vlastní návštěvu, takže se měla komu předvádět, jednak jsme zprovodili v sobotu ze světa hejno brojlerů a tak sem tam něco dobrého s nadšením smlsla. Co nezmohla, pečlivě zahrabala, tak se mám při podzimním rytí na co těšit. Štěňátka v bříšku by měla mít kolem devíti centimetrů, takže už jsou pěkným břemenem. Hrozně rychle to utíká. Porodní bedna je vydrbaná. Udělali jsme pár fotek z větrného dne, kdy vskutku padaly hruštičky. Zjistíte, že strniště je skvělé drbadlo. Verunce bylo moc líto, že o víkendu školka nepracuje, ale nakonec neměla čas si po ní stýskat.

1. září

Včera v podvečer jsme se setkali s Arnem a jeho rodinou (i když jsem setkání málem zkazila svojí zapomnětlivostí). Arne má už krásný vylínalý letní sestřih a v Mladé Boleslavi na MVP vyběhal další VÝBORNOU 3,  těsně následován Arcasem, u nějž přísný pan rozhodčí ocenil " výbornou hlavu, správnou kostru, pevnou hřbetní linie a dobré úhlení"  a udělil mu  známku VELMI DOBRÝ 4. Oba pejsci pořadí, to je úspěch, ze kterého se můžeme opravdu radovat! Děkuju páníčkům za nesmírnou statečnost, kterou vzhledem k počasí k reprezentaci potřebovali! heart

Verunka šla poprvé do školky a tak jsem celá rozechvělá v očekávání nových zážitků.

Czakirka se začala krmit granulemi pro březí feny, takže přišel čas utěšeně tloustnout. To nebude problém, protože jí nesmírně chutná, tak moc, že pytle od granulí bedlivě střežila před kocourem. Já to mám dobrý, se mnou by s rozdělila. wink

28. srpna

Těšíme se na miminka a začínám brát předběžné záznamy. Ještě nelze předvídat, zda se narodí kluci i holky a v jakých barvách.  Ale od samotného počátku sledovat narození vytouženého psího miminka má také něco do sebe a ta radost, když se nám vysněný pejsek opravdu narodí! Můžete jeho vývoj sledovat doslova od prvního nadechnutí. Někdy přijde i zklamání a někdy i změna rozhodnutí, protože takový je život. V každém příadě je očekávání velmi napínavé a zveme vás být při tom. Pro nové návštěvníky webu a zájemce jsem přepsala a zaktualizovala článek Co potřebujete vědět o našich štěňatech.

Budoucí maminka Czakira bere svou roli velmi vážně.  Především začala projevovat pěknou žravost, proto jsem jí  začala přilepšovat a během počátku týdne přejdeme i na granule pro březí feny a krmení třikrát denně.  Další známkou je nápadné zpomalení tempa a upouštění od třeskutých honiček s Dxie. Možná je naší dámě občas trošku špatně, protože nás častuje vyčítavými pohledy psích očí. Ale zlé to nebude, protože když vezmu vodítko do ruky, vyletí jako fretka. Rozhodně nezvrací, ani nemá jiné problémy, které občas březost doprovázejí.

Arátka narozdíl od nás nezahálejí, v neděli budou hájit naše barvy na MVP v Mladé Boleslavy a Arne plánuje podzimní mezinárodky v Praze a Českých Budějovicích. Máme se zkrátka stále na co těšit a komu držet palečky! Po odpočivném horkém létu opět přichází čas práce.

22. srpen

řádek-srdcí.gif

BŘEZOST   POTVRZENA

řádek-srdcí.gif

Naše očekávání se začínají naplňovat.  Březost Czakiry Černý vítr potvrdil ultrazvuk. Miminka se v bříšku pěkně přelévala, napočítali jsme šest štěňátek, takže pravděpodobnost je někde mezi těmi šesti a dvanácti (to snad ne cheeky) Bere to velmi vážně holka.

Holt - jak praví klasické dílo: "Někdo to rád horké"

A tak se po horkém létě   připravme na horký podzim!

18. srpen

Arne nám posílá krásný pozdrav ze své první dovolené na Šumavě! Má se určitě báječně, až mu pomalu závidíme! Děkujeme!

Pohledem do Kalendáře zjišťujeme, že už brzy budeme mít jistotu, jak je na tom Czakirka. Den UTZ jsem stanovila na sobotu, to už by miminka měla mít pěknou velikost k pokoukání. Myslím, že se dozvíme pozitivní zprávu, protože Czakira má nějak větší hlad a chová se už mnohem opatrněji, což je při její ztřeštěnosti skutečně nápadné. Každopádně Dixie vždycky rozkvete, když jí "velitelka vozu" vyjímečně přenechá volnost.

10. srpen

Moc pěkný Kalendář psí březosti, kde lze sledovat vývoj štěňátek v matčině bříšku, jsme dostali od Falconovi paničky, moc děkujeme!!!!

Dnešní den je 17. po krytí a u miminek se formuje hlavička, tělo a hřbet a centrální nerový systém. Zítra budou embrya měřit 2mm.

FALCON GORA MONTE

6. srpen

Přes všechno prázdnonové lenošení musím napsat, co je nového. Arne Cordis Paladin si přivezl z červencové NVP v Mladé Boleslavi známku Velmi dobrý 4.  Je také v procesu línání, což mu trošku sráží hodnocení. Ardal Cordis Paladin si užil podnětný a jistě skvělý tábor s ostatnimi hovawarty ve Švábově, takže si s paničkou přivezli určitě spoustu inspirace do dalšího cvičení. Kromě jiného se tam malý vodomil naučil pořádně plavat.

A teď konečně to oznámení!

řádek-srdcí.gif

Dne 25.7. se zasnoubila naše krásná aktivní a praštěná princezna Czakira Černý vítr s nádherným a vyjímečně šikovným šampiónem Faconem Gora Monte a svůj svazek opakovaně stvrdili 27.7.   A protože nás cestou nazpátek provázela pohádková duha a pršelo nám štěstí, můžeme s napětím očekávat výsledky UTZ a těšit se na náročný podzim, kdy se snad, při přízni hvězd, narodí vytoužení sporťáčci.

řádek-srdcí.gif

29. červen

Narozeninový měsíc je zakončen dalším úspěchem Ardálka, který se byl podívat na Mezinárodní výstavě psů v Brně a jen chloupek mu chyběl k vítězství, paní rozhodčí se dlouze rozhodovala mezi dvěmi nejlepšími pejsky a nakonec mu zadala známku VÝBORNÝ 2.  To má rozhodčí z toho dlouhého rozhodování, pak se takhle splete, Arďa je přece nejkrásnější a on vám to ještě ukáže! wink

22. červen

Tak to mi ani nebudete věřit smiley

Arne Cordis Paladin měl skvělý supervíkend. Přestože počasí stálo za houby a pěkně po medardovsku pršelo jen se lilo, Arne si šel složit zkoušku ZOP a přestože si nelehá do vody rád, on ji nejenom složil, on ji složil jako jediný z přítomných psů VÝBORNĚ  a to u paní rozhodčí Havlové!!!  Takže je jisté, že pes a pán předvedli  moc pěkný výkon yes

Z víkendu zbývá ještě neděle a tak si Arne udělal s pánečkem výlet do Klatov, kde na Národní výstavě psů vyběhal kromě další VÝBORNÉ 1 i svůj druhý titul CAJC. No vážně, já si to nevymýšlím wink

Jaký pán, takový pes! heart

18.červen

Prožili jsme úžasnou sobotu, protože svod Arcase jsme si prostě nemohli nechat ujít, hrozně moc jsme se na něj těšili, takže do Prahy vyjela celá rodina. Na výstavě jsme se sešli i s Arnem. Oba psí kluci nám dělali přes horké letní počasí velkou radost! Přestože běhání v kruhu bylo za trest a  pro černého Arcase obzvlášť, oba kluci postoupili se známkou VÝBORNÁ do výběru a jen pro snahu dostat se do stínu Arcas nepostoupil až do závěreček. Arne tak musel ve finále hájit naše barvy sám a obhájil třetí místo. Protože na klubovkách je konkurence největší a ani Rychety nebyly vyjímkou a pan rozhodčí byl přísný a známkou výborná šetřil, udělali mi kluci opravdu velkou radost. A už i Arcas má svod šťastně a zdárně za sebou.  Děkuji pánečkům za krásnou reprezentaci a za skvělý den!  Fotodokumentace.

ARCAS

ARTO

ARDAL

ARDETH

ARNE

8. červen

řádek-srdcí.gif

Dnes máme slavný den, je to přesně rok, co se narodila Arátka, naše první štěňata. Přejeme jim k prvním narozeninám všechno nejlepší, hodně zdraví a sil k lumpačení a aby zůstávali milovaní  svými rodinami.

řádek-srdcí.gif

Mám za sebou náročný víkend, naše ZKO pořádala v sobotu kynologický Den dětí a v neděli závody o Perníkovou kost. Takže v sobotu si užila Verunka a v neděli maminka. Využila jsem soboty a seznámila Czakirku s tunelem, měli jsme na to jen chviličku, ale tři pokusy stačily. V neděli na závodech Čaký proběhla tunelem bez zaváhání na dest bodů. Udělala mi tak velkou radost, stejně jako celkovým počtem bodů 84, což nám vyneslo 6. místo z 13 zkušených psovodů. Vyhledem k tomu, že rok nikde necvičila, je to prostě geniální pes!

24. květen

Svoji výstavní kariéru zahájil i Arcas Cordis Paladin na Krajské výstavě v Hradci Králové a stejně jako bráškové sklidil velkou pochvalu od pana rozhodčího a odnesl si svoji první VÝBORNOU a titul Vítěz třídy. Je vidět, že se kluci zkrátka neztratí! Moc gratulujeme! A navíc se můžeme ještě radovat, protože Arcas je přihlášen na svod mladých a hrozně moc si přejeme ho při té příležitosti navštívit a už dnes se na něj moc těšíme.

18. květen

konečně jsme se dočkali vytouženého víkendu s našimu štěňaty. Bylo to úžasné a překrásné, moje dušička se stále tetelí. Přináším vám celou fotogalerii, kterou jsme nafotila v jeho průběhu a doufám, že z ní  poznáte, jak fajn a skvěle nám bylo. Ani Ardálek, ani Arne se na Speciální výstavě neztratili, ve velké konkurenci 17 psů si oba suveréně vyběhali známku VÝBORNOU a Arne se dokonce probojoval do závěrečného finále, kde obdržel známku V4, takže jsme měli všichni ohromnou radost. Na svodu nám oba bratříčci dělali čest, oba vzbudili zaslouženou pozornost, takže se nadýmám pýchou jak holub na báni. Děkuji páníčkům našich skvělých pejsků za perfektně odvedenou práci na výchově a za skvělou reprezentaci!

2. květen

Dnešní den je u nás již tradičně smutným, protože vzpomínáme na den, kdy se Bertík vydal na svou poslední cestu. I to počasí nám dává za pravdu, že dneska je den splínu. A přece se v té pošmournosti objevil zářivý sluneční paprsek! Arne Cordis Paladin dnes složil svoji první zkoušku - ZZO a dokázal tak, že je nejenom krásný, ale také  šikovný a poslušný! Gratulujeme a jásáme!

26. dubna

Na vědomost se dává, že u nás a hlavně v rodině Arníka je veliká sláva. Arne Cordis Paladin si vyběhal na své první MVP psů a to v Českých Budějovicích nejenom další VÝBORNOU a svého prvního CAJCe, ale získal i titul BOJ a to z neuvěřitelných 15ti  mladých adeptů. Gratulujeme a máme ohromnou radost.

V posudku má od pana rozhodčího Vondrouše napsáno:dobrý rámec,silná kostra, pěkná hlava, nůžkový zkus, dobrá horní linie, pěkný hrudník, korektní postoj, dobrá mechanika pohybu, pěkná srst.

Teď už se budeme těšit hlavně na Knížecí rybník. Máme k dnešní uzávěrce přihlášené jen Arníka a Ardálka ( Arcas má omluvenku). Ostatní ať si raději přihlášky ověří, klub eviduje několik nepřiřazených plateb, tak aby právě jejich přihláška nezapadla. Díky!

17.dubna

Ardal Cordis Paladin si vyběhal na NV v Ostravě svoji další Výbornou a dokonce i pořadí -  V3. Gratulujeme a moc děkujeme za radost, kterou nám štěňata poskytují!

4.dubna

Přejeme všem krásné a klidné prožití svátků. Verunka už má odřehtáno, letos byla její premiéra, pro její malé nožičky to byl pořádný sportovní výkon. Ptáte se, co je nového? U nás doma naštěstí nic, naše štěňata ovšem i nadále rostou a těší nás svými fotografiemi. Již 11. dubna máte možnost vidět Ardálka na NV v Ostravě. Ardal má nové stránky zde. Arne vyrazí na první mezinárodku našich štěňat a to do Českých Budějovic 26. dubna. Na výstavě se ukáže i Arcas a to 16.5.2015 na KV v Hradci Králové. Některá štěňata si jistě najjdou i cestu na Speciální výstavu HW na Knížecím rybníku, protože hned následující den nás čeká událost, na kterou se moc a moc těšíme - Svod mladých. Asi se nesejdeme úplně všichni, ale tak už to v životě chodí - nic není dokonalý. Každopádně, všichni se radujeme z jara a těšíme se na samé skvělé zprávy! laugh

8.března

Arne Cordis Paladin měl svoji výstavní premiéru na Oblastní výstavě v Českých Budějovicích. Byli jsme držet palečky a dopadlo to skvěle! Arne si se svým pánem vyběhali ve třídě dorostu známku VN1 a dostali od pana rozhodčího Adlta, který má hovawarty v oku,  velmi povzbuzující posudek. Máme obrovskou radost!

3. března

"Ardálek získal na Zimním závodu družstev v Uničově v kategorii ZZO se svou parťačkou border kolií Double Luck Jeffija 11. místo Emotikona smile""
V osmi měsících - 73 bodů (zvedl se z odložení) Mám velkou radost z tak pěkného výkonu!!!!!
Gratuluji paničce a Ardálkovi! heart

20. února

Báječná zpráva! Na účast Arneho na březnové výstavě se můžeme těšit!  Ještě dříve  (28.2.) se Ardálek zúčastní svých prvních závodů, takže naše palečky budou v permanentním provozu.  Doplnila jsem odkaz na galerii Srandazávod 2015, Verunka, místo aby posílila náš tým, závodila s týmem boxerů a hlavně s kamarádkou Baruškou.  Pohár zase opustil Českou republiku, ale příští rok už se určitě vrátí! cheeky

18. února

Nebojte se, nevymřeli jsme, i když jsme si užili nemocí i my. V tom všeobecném kašlání a brchlání tak nějak nezbývala energie na nepovinné aktivity. Ale pomalu se začínáme probouzet ze zimního spánku. Ještě netuším, zda se některé z našich štěňat objeví 7.3. na Oblastní výstavě v Českých Budějovicích, ale pokud ano, rozhodně přijedeme držet palečky. Hned o den později se chystám vzdělávat a zúčastnit se školení kladečů stop.

Abych naše čtenáře malinko odškodnila, přidala jsem do výcviku návod na „Piškotový aport“, protože se množí dotazy jak a zda vůbec lze naučit hovawarty aportovat.

ardal_hanacka2.jpg

4. ledna 2014

Dneska všichni držíme palečky Ardalovi Cordis Paladin, čeká ho totiž výstavní premiéra na Hanácké národní výstavě psů. Tak ať se jim s paničkou pěkně běhá v kruhu a Ardálek pěkně spolupracuje! Moc se těšíme na zpravodajství naší první soutěžní dvojice.

Ardálek si vyběhal na své první výstavě známku VN2!  V posudku stojí "Dobrá velikost a formát, proporční hlava, zatím mírně přestavěná záď, dostatečné úhlení. Potřebuje zlepšit prezentaci v pohybu. Dobrá kvalita srsti."

Celkově se panu rozhodčímu moc líbil a to je to, co nás těší nejvíce! Gratulujeme a děkujeme za krásnou prezentaci!

pc300050.jpg