Jdi na obsah Jdi na menu
 


Štěňata a hvězdy

Blíženec = šibal: Zvědavý, Nezbedný, Bystrý, Čilý, Zábavný, Přítulný, Mazaný 

Naše ARátka se se narodila 8.6.2014 .  Narodila se tedy ve znamení Blíženců.  Mám pro pejsky v tomto znamení mimořádnou slabost, v tomto znamení se narodil Bert, v tomto znamení se narodila i Czakira.  Proto můžu s klidným svědomím prohlásit, že se psem Blížencem především nikdy nebude nuda!

Prvotním znakem Blíženců je ukecanost, tedy komunikativnost.  Psí Blíženec to umí krásně. Mluví  štěkáním, kňučením, mručením, bručením, pištěním, vrčením, nebo jen natáčí hlavu, dělá grimasy, staví ouška  do nemyslitelných poloh. Naše štěňata začala trénovat všechny tyto možnosti okamžikem zrození, kdy se rozlehl jejich protestující křik, oznamující světu narodil se hovawart a je živý a zdravý!  V porodní bedně to bručelo, mumlalo i kvílelo v případě drobného znepokojení.  Sem tam to i štěklo, ač je to u tak malých miminek k nevíře. Zvlášť Arto  se specializoval u pití mléka na téměř kočičí spokojené předení.  Sotva to malinko povyrostlo, a naučilo se to sedět, vynalezla Arisska vytí. Sedne, zvedne čumáček vzhůru a vyluzuje zvuky, za které by se nestyděl čistokrevný vlk. Od té doby už se nikdy nemohlo stát, že bychom zameškali čas krmení.

Druhým význačným znakem je bystrost. Tito psi jsou inteligentní a chytří. Mají upřímný zájem o okolní dění a horlivě se pletou do cizích záležitostí. Czakira je přesvědčena, že bez její asistence se nenastartuje ani sekačka. Není neobvyklé, že je takové zvířátko neobyčejně vnímavé  a velmi rychle dokáže pochopit, co po něm chcete. S oblibou se učí různým trikům a povelům, často od lidí odkouká nějakou činnost a pak se opičí.  Bert poznal, že půjdeme na vycházku dříve, než jsem vůbec zamířila pro vodítko. Czakira vyniká v shapingu – sama se neustále snaží nabízet cviky a chování, které bych mohla požadovat.  Je snad jasné, že takový pes se nemůže nudit.  Jeho hlavičku musíte zaměstnávat.  Taková aktivita ale také vyčerpává, proto je potřeba, aby Blíženci dostatečně odpočívali.  Naše třítýdenní štěňata dokáží neuvěřitelně řádit v porodní bedně, perou se, tahají hračky, skáčou, honem letíte pro foťák, že teď vyjdou ty úžasné akční fotografie a než se vrátíte z kuchyně, celá ta banda spí jak zabitá .  Počítejte s tím  a připravte jim pelech, kde mohou nerušeně odpočívat , dobíjet baterky. Spánek je pro ně doslova léčivý. Bystrá zvířata jsou nadmíru hravá, jakmile jejich pozornost něco zaujme, touží to prozkoumat a nedají si pokoj, dokud se jim to nepovede. Svého času jsem koupila proutek nektarinky  a s Matinem jsme ho sázeli na dvoře. Dalo nám to fůru práce, protože jakmile se na selském dvoře dostanete kousek pod zem, narážíte na tuny kamení, pod takovou miniaturní rostlinkou se ho najde kolečko. Bert s obrovským zájmem sledoval naše kutění.  Překvapí vás, že druhý den jsme našli rostlinku totálně vyhrabanou a na místě jejího růstu se skvěl kráter jak po granátu?  Pes zkrátka nedokázal ovládnout svou zvědavost, cože jsme to tam za velký poklad zahrabali.

Většina zvířat vnímá okolní svět čenichem. Zvířata Blíženci jsou extrémně citliví na pachy.  Psi,  kteří pracují pro policii při vyhledávání drog, lidí, zbraní, jsou velmi pravděpodobně pod silným vlivem Blíženců.  Bert byl skvělý stopař, Bůh mi odpusť všechny chyby, jichž jsem se  na něm dopustila a on přesto šel po stopě s hlavou u země bez zaváhání v rovnoměrném tempu.  I Czakira stopuje dobře, pokud mi to vůbec kdy dovoluje moje časové zatížení. S velkou pravděpodobností tedy dostanete psa s tímto talentem.  Takový pes dokáže majitele varovat před onemocněním, protože vycítí  změny v jeho pachu. Pokud si se svým psem vytvoříte pevné pouto, může Vám takto i zachránit život. Já jsem si tohoto talentu vědoma od chvíle, kdy slepá mrňata naprosto neomylně po pachu nacházela svojí mámu  ať už se vyskytovala  libovolným směrem, nepotřebovala provozovat obvyklé krouživé pohyby.  Také jejich první průzkumy neprobíhaly a vykulenýma očima, ale s čenichem propátrávajícím každý decimetr nového území. Ovšemže nejzajímavějšími předměty nového světa se okamžitě staly -boty! Pachový to koncentrát.  Budu tedy náš potěr od začátku trénovat v pachových hrách.  Psy to děsně baví a není nic lepšího, než učení hrou. A pokud se s nimi dáte do práce, slibuji Vám písemný stopařský seriál pro začátečníky!

Mazlíčci v tomto znamení budou mít bystré všechny smysly – ostrý sluch, bystrý zrak a dokonalý čich.  Dalším velmi vyvinutým smyslem je chuť a to často vede k tomu, že pes je mlsný. Bert nesnesl jedny a ty samé granule déle, než měsíc a co vím, v tomhle zdaleka nebyl  u hovawartů  sám – znám takových povícero. Jde to na nervy, to mi věře. Ale vždy jsem se vyvarovala pokušení nechat psa vyhladovět tak, aby sežral co má.  Věřím tomu, že pokud jinak žravý pes něco odmítá, pak k tomu musí mít důvod. Nucení do žrádla za každou cenu se pak může šeredně zdravotně vymstít. Czakira byla jako štěně opravdu hodně vybíravá, v jídle se nimrala, přebírala, nic jí nebylo dost dobré.  Zato ráda ochutnávala kamínky, jejichž skřípání v zubech mi způsobovalo mráz na zádech a nutilo mě dopouštět se na štěněti násilí.  Leč – přece jen vás potěším – dnes sežere svoji dávku jídla, než bys mrkl okem.  Tím lékem na mlsnost se stala Dixie. Přece jí nic nenechá! To tak…Čímž teda nechci provokovat, že si musíte pořídit ještě dalšího hovawarta.

Malý psí Blíženec má velký smysl pro rozpustilá darebáctví. Pokud se se svojí zvědavostí a všudybylstvím dostane do potíží, dokáže se z nich vyhrabat, nebo vykňučet  nebo najít rychlé řešení, jak z maléru ven.  V těchto záležitostech je Czakira vyslovený expert. Nakonec jí projde ledacos, protože člověk se nemůže zlobit, když se musí smát. Já mám ve zvyku připisovat to té čertí barvě, ale pravda může být kapánek jinde. Ona za to nemůže, to ty hvězdný konstelace.  V každém případě se připravte, že s naším štěnětem se smutnit nebude. Vnese do života jiskru a vítr.  Už dnes je jich plný náš život a to jim ještě nebyly čtyři týdny! Černý krasavec Arcas DRUHÝ den po narození OPAKOVANĚ dokázal zdrhnout z odkládacího koše, čímž mi přivodil stav blízký infarktu.  Nejprve jsem snížila vrstvu vystlání koše, ale pak jsem byla donucena zcela vyřadit uši koše z provozu.  Počítejte s tím, že pískací hračky brzy dopískají, uzly se rozloží na prvočinitele, z hadrů zůstane hromádka třásniček a  pokud dáte štěněti na hraní polínko, už nikdy nebudete muset štípat třísky. Skutečně dobří jsou i v recyklaci PET lahví a rozkládání krabic na hromádku papíru.

Pes narozený ve znamení Blíženců  má smysl pro rozmanitost, změny a novinky! Čím více podnětů, tím lépe! Nic ho nezasmuší více, než když musí stále zůstávat u starých zvyků.  Miluje vycházky, výlety, návštěvy výstav, cestování,  dovolené,  návštěvy cvičáku, závody, zkrátka cokoliv,   co pročísne všední den vzrušením.  Ačkoliv počátky cestování s Czakirou byly trošičku problematické, dnes vám bude tvrdit, že jí se to nemohlo týkat. Neumíte si představit to zklamání v očích, když  pes pochopí, že on tentokrát nepojede.  Jako když sfouknete svíčku, z teplého plamene čadivý kouř a z nadšeného společníka ploužící se stín.

Pokud si koupíte štěně Blížence a odnesete domů,  pak se připravte na pár chaotických měsíců.  Všechno v jeho blízkém okolí mu připadá fascinující.  Bude čmuchat, kousat, žvýkat, honit a hrát si i s tou nejvšednější věcí, dokud neprozkoumá a nevyčerpá všechny možnosti.  Musíte být neustále ve střehu, abyste mu vždy mohli objasnit, co je vhodné na hraní a co ne. Hračky pro něj mají stěžejní význam a pokud mu je neobstaráte – následky si přičtěte na své konto. Czakirka překousla šňůru k lampičce. Měla štěstí, nebyla pod proudem. Až štěně vezmete na vycházku, buďte připraveni na to, že může kdykoliv vyrazit kamkoliv. Dodnes vzpomínám na odřené ruce a kolena, když se Czakirka nečekaným zacouváním vyvlíkla z obojku a já po ní duchapřítomně skočila šipku do silnice.  Výcvik poslušnosti je u něj stěžejní záležitostí, protože vás naučí základní komunikaci a pejskovi poskytne důležitý pocit užitečnosti a sounáležitosti.  Základem je skutečně dobré přivolání, protože tak zvědavého psa není možné nechat jít, kam ho srdce táhne. Ráda se chlubím, že Czakirka má 99% přivolání. To jedno procento přijde ve chvíli, kdy je zapotřebí vyčistit psovi uši.  Proto ji v takové chvíli nikdy nepřivolávám a dostaneme se tak na hezkých 100%. Majitelům našich štěňat prozradím know-how.

Využijte komunikativnosti a hned štěně učte štěkání na povel. Neumíte si představit, kolik práce dá naučit štěkání hovawarta, který nerad štěká zbytečně.  Czakira se to naučila  na tři zapnutí vysavače. Dixie s tím má problém dodnes a štěká jak dusící se pes s dvouminutovým reflexním obloukem. To znamená dobu, že než jí dojde do mozečku, má štěkat. Proč učit psa štěkat na povel? Pes, který jde zapnout – jde i vypnout. Jinak mu těžko vysvětlíte, co znamená „NEštěkat“.

Pes Blíženec patří k nejpřítulnějším stvořením, ale jako všichni psi je i Blíženec přirozený ochránce.  Tím spíše to platí u hovawartů, kde je ochrana jejich životním posláním. Proto také Czakiru nepodplatíš.

Nemůžu nepřipomenout dvojí podstatu Blíženců. Dnes je Jekyll, zítra Hyde. Jeden den je to pes k pomilování, druhý den na zabití. Jednou cvičí jako šampion sportu, podruhé jako líná lemra. Tak dobře, Czakira nikdy jako líná lemra, to se týkalo Berta. Czakira spíš ztrojnásobí nadšení a při přivolání skočí na hlavu, obraty provede výskokem, aport nedobrzdí a při zvednutí z odložení předvede indiánský tanec a samostatně překoná všechny překážky na cvičáku.  Přivítá vás zavrčením a vzápětí vás jazykem přátelsky olíže.  

Na závěr ještě připomenu, že Blíženec  je  pes, který vám bude naslouchat. Líbí se mu lidská řeč a její rozmanitost. Už dnes štěňata reagují na oslovení a honem vám letí vstříc, abyste jim pošeptali něco pěkného do ouška. Bystrý pes, který vám naslouchá a odpovídá. Nikdy už nepocítite osamělost. Co chtít víc?